mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

WŁOCHY W PIGUŁCE

WŁOCHY W PIGUŁCE

TRÓJKOLOROWA FLAGA - tricolore - pojawiła się po raz pierwszy w 1795 r (w tym czasie w Polsce miał miejsce III rozbiór ).
Rok później, z inicjatywy Napoleona stała się oficjalną flagą włoską, będąc znakiem rozpoznawczym tworzonego przezeń Legionu Lombardzkiego. W okresie walk o zjednoczenie - Risorgimento - utrwala się jako symbol wolności i jedności narodu. W połowie XIX w. do trzech kolorów zostaje dodany herb dynastii sabaudzkiej (Królestwo Sardynii), który zniesiono 100 lat później, w 1946 roku wraz z nadejściem republiki.

GODŁO w obecnym kształcie pochodzi z 1948 roku. Biała gwiazda w czerwonym obramowaniu nawiązuje do historycznych symboli narodowych. Umieszczono ją na tle zębatki, która jest symbolem pracy; w konstytucji włoskiej jest zapis, że Włochy opierają się na wspólnej pracy. Gwiazdę i zębatkę podtrzymuje gałązka oliwna i gałązka dębu. Pierwsza symbolizuje pokój oraz południowe Włochy, druga - siłę i Włochy północne. Na czerwonej wstędze znajduje się biały napis z oficjalną nazwą państwa: Repubblica Italiana.

 
HYMN PAŃSTWOWY - Fratelli d'italia - Bracia włosi powstał w okresie walk o zjednoczenie - w 1847 roku. Słowa napisał młody poeta włoski Goffredo Mameli, uczestnik walk o niepodległość Włoch w 1849 roku. Zmarł w wieku 22 lat w wyniku ran odniesionych na polu bitwy.
(hymn: http://www.youtube.com/watch?v=fqTSWch2s7Y&feature=related

 

JĘZYKIEM URZĘDOWYM jest włoski, a poza nim w śladowych ilościach na pograniczach rozbrzmiewa francuski, niemiecki i słoweński. Dialektem obowiązującym stał się język wykształconych Toskańczyków lecz w dniu dzisiejszym mówi się, że najlepszy włoski to język toskański w ustach rzymian (la lingua toscana in bocca romana).

ADMINISTRACYJNIE Włochy dzielą się na 20 regionów i 110 prowincji.
Pod względem powierzchni Włochy są 69 państwem na świecie - ok. 300 tys. km2 (Polska - ok. 320 tys km2), 58 mln ludzi (Polska 38,5 mln.) zamieszkujących ten obszar daje Włochom 23 miejsce na świecie (193 osoby na km2). Przez wiele lat będąc w czołówce państw europejskich o dodatnim przyroście naturalnym, Włochy dziś stały się krajem o przyroście zero. Model rodziny zmienia się. Dziś już rzadko można spotkać rodzinę wielodzietną (famiglia numerosa), zmienia się też wielowiekowa rola kobiet jako piastunek domowego ogniska.

MIASTA zamieszkuje ok. 70% mieszkańców choć od kilkunastu lat notowana jest masowa migracja ludności na tereny podmiejskie. Największym z miast jest stolica - RZYM - ok. 2,5 mln. mieszkańców (Warszawa 1,7 mln), Mediolan i Neapol przekroczyły granicę miliona, a liczba ludności Turynu to około 900 tys. (800 tys. Łódź ), Genua liczy ok. 600 tys, (podobnie Poznań w Polsce) Bolonia i Florencja po ok. 400 tys. Znana z katedry i krzywej wieży Piza to już miasto zamieszkiwane przez około 100 tys. osób. Jeszcze mniejsza jest Siena, w której żyje ok. 50 tys. mieszkańców.

We Włoszech dominuje KLIMAT ŚRÓDZIEMNOMORSKI. Lato jest suche i gorące, zimy chłodne i wilgotne. Na terenach górzystych w tym okresie przeważają opady śniegu, na terenach poniżej dominują deszcze. Wiosną pojawia się scirocco - ciepły i suchy wiatr wiejący z nad Afryki. Sierpień to najgorętszy miesiąc, a dzień 15 sierpnia (Ferragosto) uznawany jest za najcieplejszy w roku. Kto tylko może wyjeżdża wówczas z miasta. Ceny w miejscowościach nadmorskich i kąpieliskach osiągają wówczas swe górne pułapy.

W rejonie Alp i Niziny Padańskiej klimat jest bliższy temu, który znamy z Europy Środkowej. Zimy są chłodniejsze, nierzadko też pada śnieg.

Przez cały półwysep Apeniński (ponad. 1200 km.), z północy na południe ciągną się Apeniny. Część północną Włoch zajmują Alpy z najwyższym szczytem Mont Blanc, z włoska zwanym Monte Bianco. Morze Śródziemne wraz z Adriatyckim, Jońskim, Liguryjskim i Tyreńskim okala półwysep poprzecinany korytami rzek: Pad, Tyber, Piewa czy płynącą przez Florencję rzekę Arno. Długość wybrzeża to około 7,5 tys. km. co w porównaniu z 550 km, Polski daje imponującą wielkość.

Ziemia włoska nadal notuje aktywność sejsmiczną, na południu nadal czynny jest słynny wulkan - Wezuwiusz, a na Sycylii Etna.

 

Ostatnia aktualizacja: MojaItalia, 02.02.2011